НОВИНИ
Квітневі новини 2025
Українська музика жива і звучить в Україні та в світі. Бо ніщо і ніхто не може зупинити духовний розвиток нашої нації, як ніхто і ніколи не зламає нашу Україну.
Серед багатьох квітневих подій за межами нашої країни, без сумніву, був найяскравішим Концерт української музики 21 квітня 2025 у Берлінській філармонії. Виконавці – Національний ансамбль солістів «Київська камерата» під орудою головної диригентки Керрі-Лінн Вілсон (США, Канада).
Прискіплива берлінська публіка, треба думати, ще жодного разу не чула українську сучасну музику в такому широкому обсязі. Протягом одного концерту прозвучали твори восьми композиторів, серед яких почесне місце посіли – класик Борис Лятошинський та його прославлені учні Євген Станкович та Іван Карабиць.
У Першому відділі, який розпочався широковідомим «Містом Марії» Золтана Алмаші, продемонстрували свою майстерність у чудових творах Олександра Козаренка («Сoncerto Rutheno»), Євгена Станковича («Гірська легенда» для альта і струнних) та Володимира Зубицького (Концерт для скрипки з оркестром) блискучі солісти Дмитро Таванець (фортепіано), Катерина Супрун (альт) та Богдана Півненко (скрипка).
Різноманітним за емоціями був другий відділу концерт – від філософської заглибленості в музиці Вікторії Полевої з поступовим рухом до яскравої кульмінації в творах Івана Карабиця (Концертний триптих для струнних) та Бориса Лятошинського («Мелодія» ).
Вдячні слухачі щиро подякували музикантам, солістам та натхненній диригентці бурхливими оваціями.
А в Києві невдовзі розпочався Міжнародний фестиваль «Київські музичні прем’єри-2025», розмаїта палітра якого була докладно анонсована на нашому сайті і отримала активне висвітлення в мережах. Ми же з задоволенням відзначимо ще одну з найбільш гучних подій квітневого мистецького календаря – це творча акція під назвою «Завжди в пошуку – музичний інтерактив з композитором Сергієм Пілютиковим», яка пройшла у Концертному залі Національної Спілки композиторів України 28 квітня 2025р.
Сергій Пілютиков – постать добре знана у мистецькому середовищі, талановитий композитор, відомий педагог, улюбленець молодіжної аудиторії, засновник та багаторічний художній керівник ансамблю нової музики «Рикошет». Саме у квітні Сергій Пілютиков відзначав свій 60-річний ювілей. І ми запропонували йому влаштувати не просто авторський концерт, а паралельно з виконанням його творів ансамблем «Рикошет» напряму поспілкуватися з аудиторією, розповісти про свою музику, про багаторічну співдружність з музикантами цього відомого колективу, та відверто відповісти на питання з залу, навіть, якщо вони будуть досить складними. Передбачалося також, що питання можна задавати не лише композитору - автору виконуваних композицій, а й кожному з музикантів – членів ансамблю «Рикошет». Назвемо їх: Дмитро Медоліз – флейта, Олексій Бойко – кларнет, Дмитро Любченко – саксофон, Михайло Білич, Акім Зварич – скрипки, Олександр Павлов – альт, Владислав Примаков – віолончель, Віталій Лиман – фортепіано. Незмінна диригентка колективу – Вікторія Рацюк.
Саме за цим сценарієм, дуже невимушено і цікаво пройшов цей концерт-зустріч. Серед слухачів та учасників спілкування було багато молоді. У всіх присутніх склалося спільне враження, що атмосфера вечора була доброзичливою, місцями інтригуючою, але сповненою гумору та по-справжньому творчою. І, безперечно, точкою відштовхування була музика, яка царювала над усім.
Були виконані твори Сергія Пілютикова: «Крізь кольорове скло» та Квінтет для камерного ансамблю, «Металева вівця» для квартету туб (Київський квартет тубістів у складі: Олександр Приженков, Сергій Мінько, Антон Явний, Олег Кузьмін, керівник Віктор Слупський), «Дорогою до Вудстока» для струнного квартета, «Не залишаючи слідів» для камерного ансамблю.
Публіка жваво реагувала на все, що відбувалося в цей вечір у залі, і бажала композитору і надалі зберігати молодий запал та активність в пошуку нових шляхів в творчості. З задоволенням приєднуємося до цих побажань і сподіваємося, що ювілейний рік принесе композитору приємні творчі сюрпризи!
Т.Н.