НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КОМПОЗИТОРІВ УКРАЇНИ

Новини

17.09.2023

НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КОМПОЗИТОРІВ УКРАЇНИ ТА НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ МИСТЕЦТВ УКРАЇНИ запрошують композиторів та мистецтвознавців до участі у Всеукраїнському круглому столі на тему »»»



04.09.2023

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (серпень 2023). В тривожні дні воєнного спротиву, коли атаки ворога не припиняються і намагаються зламати нашу волю, музика підіймає дух людей, даруючи силу і надію. Цей процес безперервний, і українські композитори разом з виконавцями не залишають своїх позицій ні на день, ні на мить, адже справжня творчість – це поняття безкінечне. Невипадково в цьому році  »»»



05.08.2023

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (липень 2023). Спекотний липень, його тривожні дні протистояння рашистській агресії в різних регіонах України не змогли згасити творчу активність українських композиторів і на рідних теренах, і у світі. Особливою активністю була відзначена творча діяльність Асоціації електроакустичної музики при Національній Спілці композиторів  »»»



03.07.2023

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (червень 2023). Триває жорстока навала російського агресора, але Україна незламна допоки ми всі, українці, стоїмо єдиним фронтом, кожний на своєму місці, захищаючи нашу землю, наші національні цінності, нашу нетлінну культурну спадщину, наше право жити і творити. Українські композитори та їх музика працюють на перемогу. Важливо постійно підкреслювати значення української музики у контексті світової культури, її невід’ємність від загального історичного процесу та її еталонний мистецький рівень. В цьому сенсі цікавим був задум філармонічного вечора в Києві »»»



04.06.2023

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (травень 2023). У суперскладних умовах воєнного травня, коли масовані ракетні та дронові атаки ворога відбувалися практично щоночі та вдень, українські митці разом з усією Україною незламно тримають свій культурний фронт. Постійну підтримку українській культурі, українській музиці надає Європа, яка продовжує відкривати  »»»



Всі новини »

НОВИНИ

27.05.2017

У Дрогобичі відбувся конкурс юних музикантів  "Франкове Підгіря"


 Сучасна доба в цивілізованих країнах за допомогою фестивалів, конкурсів, вистав та ін. утверджує, розвиває свою культуру, водночас відкриває нові таланти. Україна  - не виняток: незважаючи на негаразди - війну, економічну нестабільність - у  царині мистецтва теж має чим похвалитися. В обласних центрах, у великих містах час від часу влаштовуються конкурси - піаністів, співаків, виконавців на струнно-смичкових, духових і ударних або народних інструментах, "Спеціалізація" - спрямування того чи іншого конкурсного змагання залежить від різних обставин. Це - певні музичні традиції регіону, присутність у ньому видатних імен (композиторів, піаністів чи диригентів) та ін.

   У Дрогобичі на Львівщині вдбувся ІІ Всеукраїнський конкурс юних музикантів"Франкове Підгіря". Чотири дні копіткої та цікавої роботи (29.04 - 02.05.2017 р.) підтвердили високий рівень цього змагання, його унікальну своєрідність. До всеукраїнського рівня конкурс "ФП" йшов поступово. У 2005 році Роман Кабало (зав. денного відділення Дрогобицького музичного коледжу ім. Василя Барвінського, теперішній директор конкурсу "ФП") започаткував І Галицький фестиваль-конкурс молодих виконавців на народних інструментах "Франкове Підгіря", присвячений 150-й річниці славетного Івана Франка. Конкурс отримав розвиток і зростання в кількості учасників. Другий конкурс "ФП" (2010 рік,) ІІІ-й Галицький фестиваль-конкурс "ФП" - в ньому вже брали участь юні музиканти різних музичних номінацій і різного складу виконавців (2015 - понад тисячу учасників). У травні 2016 року - до 160-річчя від дня народження та 100-річчя памяті Івана Франка - відбувся І Всеукраїнський конкурс юних музикантів "Франкове Підгіря", що досяг сучасного рівня.

   Особливість  конкурсу полягає в тому, що тут наважилися об'єднати всі жанри і напрями сучасного музичного мистецтва - від фортепіанної музики - до вокальної; від сольного виконавства - до ансамблевого, хорового, оркестрового. В результаті відбулася масштабна участь як учнівської молоді початкових мистецьких навчальних закладів (шкіл естетичного виховання, студій педагогічної практики при вищих навчальних закладах І-ІІ рівнів) у 3-х вікових категоріях, так і студентів вищих навчальних закладів у 2-х вікових категоріях (І-ша - студенти І-ІІ курсів, ІІ-га - ІІІ- ІV курсів). Завчасна публікація вимог у деталях на сайті Мінкультури України посприяла небувалій активності - кількісній і "географічній" - участі:  в конкурсі: було подано 570 заявок із тринадцяти областей України. Якщо закономірною чи логічною бачиться численна участь найближчих сусідів Дрогобича - крім Львівщини, - Івано-Франківщини, Тернопільщини та ін., надзвичайно приємною несподіванкою стала участь юних музикантів із Черкас, Дніпра, Запоріжжя, Сум... Враховуючи багатовекторність (у виконавському плані) конкурсу, приблизні підрахунки говорять про більш ніж півтори тисячі безпосередніх учасників, не враховуючи концертмейстерів, педагогів чи батьків, що супроводжували найменших конкурсантів, Це вилилося у величну панораму української та світової музики, підготовлену під дбайливим наглядом викладачів та втілену молодими музикантами.

Стосовно української музики, то, без перебільшення, виконавські програми охопили велечезне коло імен - як відомих, так і тих, що донедавна були заборонені, відтак забуті. Із класиків - це Д. Бортнянський, М. Лисенко, П. Гулак-Артемовський, С. Людкевич, Л. Ревуцький, В. Барвінський, Б.Лятошинський, Н. Нижанківський та ін. Українська музика недавнього минулого і сучасності була представлена іменами М. Колесси, А. Кос-Анатольського, А. Штогаренка, С. Борткевича, В. Косенка, Ф. Якименка, І. Шамо, О. Білаша,  Я.Верещагіна, Б. Фільц, М, Скорика, І Щербакова, О. Герасименко, Л. Горової та багатьох інших.

   Авторитетне журі відзначило високий рівень таланту та майстерності численного грона учасників - як найменших школярів, так і студентської молоді, що обрала собі фах музиканта як справу життя. Найвищою нагородою - Гран Прі - у різних номінаціях та категоріях було відзначено 17 учасників, а лауреатські звання - І-го, ІІ-го та ІІІ-го ступенів отримало понад 50 юних музикантів.

  Авторитетне і доброзичливе журі працювало у складі відомих в Україні та за її межами діячів - музикантів-педагогів. Серед інших - заслужені діячі мистецтв України, проф. ЛНМА ім. М. Лисенка Володимир Заранський, Геннадій Сасько (Київ), директор Івано-Франківського музичного коледжу ім. Дениса Січинського Петро Гундер; заслужені  артисти України, професори ЛНМА ім. М. Лисенка Оксана Рапіта, Ярема Колесса, Андрій Карпяк;  Ігор Проців (Львіський музичний коледж ім. С. Людкевича), доценти  ЛНМА ім. М. Лисенка Галина Гавриш (заслужена артистка України), Мирослав Драган, Дмитро Кужелєв, проф. Микола Михайленко (Національна музична акдемія ім П. Чайковського).

   Подібні мистецькі акції в будь-якому місті вимагають неабияких зусиль, уваги та доброзичливості з боку ширшого грона зацікавлених. Під керівництвом засновника конкурсу "Франкове Підгіря", його директора Рамана Кабала було досягнено значного митецького та організаційного результату. Велику увагу та роботу провели міська рада в особі Олега Балога (депутат, голова оргкомітету), Дрогобицької організації НСКУ (голова Володимир Грабовський), начальників Дрогобицького міського (Олег Яводчак) та районного (Надія Козар) відділів культури. Конкурс "Франкове Підгіря" продовжує своє зростання і не виключений його міжнародний статус у найближчому майбутньому.

 
                                                                                

ТЕТЯНА БАБЕНКО