НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КОМПОЗИТОРІВ УКРАЇНИ

Новини

11.03.2024

ПРИВІТАННЯ КАРМЕЛЛІ ЦЕПКОЛЕНКО. Сердечно вітаємо нашу дорогу колегу, видатну українську композиторку, заслуженого діяча мистецтв України, професорку Кармеллу Цепколенко з визначною подією –  »»»



07.03.2024

Незважаючи на всі складнощі воєнного часу, до Правління НСКУ постійно продовжують надходити заяви від композиторів та музикознавців з проханням прийняти до лав Національної Спілки композиторів України. Нас радує ентузіазм молодих фахівців, які  »»»



03.03.2024

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (лютий 2024). Українська сучасна музика різних жанрів у важкий військовий час продовжує виконувати свою патріотичну місію, залучаючи до скарбів національного мистецтва все ширші верстви слухачів як в Україні, так і за її межами. Вона звучить у багатьох концертних програмах на рівні з світовою класикою, що лише підкреслює її художню досконалість.  »»»



04.02.2024

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (січень 2024 року). Розпочався Новий 2024 рік, в січні якого ми перетнули трагічний рубіж – 700-ий день підступного нападу російських загарбників на Україну. Однак не можна зламати дух свободи, який живе в кожному українці. Незалежно від того, воює він на передовій чи займається мирними професіями. Все одно ми всі на фронті, кожний на своєму, боремося за вільну Україну. Українське сучасне музичне мистецтво продовжує завойовувати  »»»



03.02.2024

Національна Спілка композиторів України, як і вся наша країна, понесла великі і важкі втрати під час підступної війни, розв’язаної російськими агресорами. На цьому тлі нині особливо зростає важливість поповнення Спілки новими силами – молодими талановитими композиторами та музикознавцями, готовими до боротьби на культурному  »»»



Всі новини »

ВІКТОР СТЕПАНОВИЧ КОСЕНКО



23.11.1896 (Петербург) – 03.10.1938 (Київ)



Видатний український композитор, піаніст, педагог, музично-громадський діяч. 
Дитячі та юнацькі роки К. пройшли у Варшаві, де навчався гри на фортепіано у проф. Юдицького і О.Михаловського, відвідував оперні вистави, концерти Ф.Бузоні, Л.Годовського, Й.Гофмана, Е.Ізаї, П.Казальса, Ф.Крейслера, інших видатних музикантів. Закінчив Петроградську консерваторію по кл. фортепіано І.Миклашевської, композиції М.Соколова. Інструментування вивчав у М.Штейнберга, диригування – у М.Черепніна, з композиції консультувався у О.Глазунова. 

1918-28 – викладач фортепіано в Житомирському музичному технікумі. 1928-38 – викладач, згодом професор (1932) Київського муз.-драм. інституту (з 1934 – консерваторії).

Яскравий представник вітчизняної романтичної музики першої пол. ХХ ст., основоположник провідних жанрів української фортепіанної і камерної музики. Його „11 етюдів у формі старовинних танців”, „24 дитячі п’єси”, цикли романсів на вірші О.Пушкіна, О.Блока, М.Лермонтова, Ф.Тютчева, П.Тичини, „Класичне тріо” для скрипки, віолончелі і фортепіано, віолончельна соната, „Героїчна увертюра” і „Молдавська поема” для симфонічного оркестру увійшли до класичного надбання української музики.

Ранній період творчості К. позначений впливами музики Ф.Шопена, С.Рахманінова, О.Скрябіна. Зрілому стилю К. притаманні глибока ліричність та емоційність вислову, органічне поєднання близьких його композиторській особистості досягнень західноєвроп. та вітчизняної професійної музики, творче переосмислення національного фольклору. 

Один із зачинателів української радянської музичної культури. Зокрема, у житомирський період діяльності К. згуртував навколо себе місцевих музикантів і очолив мистецьке життя міста. Створене ним камерне тріо проводило велику просвітницьку діяльність: лише в Житомирській трудові школі №7 відбулося понад 50 концертів і понад 200 виступів Косенківського тріо – у залах РМТ, на заводах, фабриках, вузах, перед військовими. Здійснив тримісячне концертне турне у робітничі райони Харкова, Донбасу, Дніпропетровська (1929-30). 

У Києві плідну творчу діяльність К. також поєднував з педагогічною, виконавською і організаторською. Як виконавця і авторитетного педагога К. запрошували в журі конкурсів музикантів-виконавців до Києва, Харкова, Москви і Ленінграда. Працював з самодільними хоровими колективами заводів „Більшовик” і „Ленінська кузня”, де за його участю була створена музична школа. До 25-річчя з дня заснування цій школі було присвоєно ім’я композитора. (Нині це Київська дитяча музична школа №3 ім.В.С.Косенка).
 
„Однією з найцінніших рис Віктора Степанович, – писав його друг, композитор Л.Ревуцький, – було те, що він належав до митців, навколо яких створюється та мистецька атмосфера, яка є живим, важливим і дійовим стимулом для творчої молоді”. „Уроки ставали святом”, „Віктор Степанович вчив нас любити і по-справжньому розуміти музику” – так згадували К. його студенти.

У Києві, в будинку 9 по вул. М.Коцюбинського, у квартирі №4, де К. проживав останні роки свого життя, діє з 1938 на громадських засадах, з 1964 – за постановою Київської міськради меморіальний Кабінет-музей, а з 2007 Квартира-музей В.С.Косенка.

На музику В.Косенка поставлено балет „Світанкова поема” (оркестрування Л.Колодуба, лібр. В.Тимофеєва, К., 1973).

З 2001р. Національною Спілкою композиторів України та Міністерством культури і туризму заснована Премія ім. В.С.Косенка, яка щорічно вручається композиторам за видатні досягнення в галузі музичної творчості для дітей та юнацтва. 



Література


Довженко В. В.С.Косенко, К., 1949;

Стецюк Р. Віктор Косенко, К., 1974;

Олійник О. Фортепіанна творчість В.С.Косенка, К., 1976;

Олійник О. В.Косенко, К., 1989;

Фільц Б. Фортепіанна творчість В.Косенка, К.1965;

Вахраньов Ю. Фортепіанні етюди В.Косенка, К., 1970;

В.С.Косенко у спогадах сучасників (упор. А.Косенко), К., 1967;

В.С.Косенко. Спогади, листи, вид.2-е, К.; 1975;

Довженко В. „Героїчна увертюра” В.С.Косенка, К., 1963;

Л.Івахненко У світі чарівної музики, К., 2007 (про Київський музей В.Косенка);

численні публікації у збірках та періодичних виданнях.




                                       Леся Олійник