НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КОМПОЗИТОРІВ УКРАЇНИ

Новини

17.09.2023

НАЦІОНАЛЬНА СПІЛКА КОМПОЗИТОРІВ УКРАЇНИ ТА НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ МИСТЕЦТВ УКРАЇНИ запрошують композиторів та мистецтвознавців до участі у Всеукраїнському круглому столі на тему »»»04.09.2023

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (серпень 2023). В тривожні дні воєнного спротиву, коли атаки ворога не припиняються і намагаються зламати нашу волю, музика підіймає дух людей, даруючи силу і надію. Цей процес безперервний, і українські композитори разом з виконавцями не залишають своїх позицій ні на день, ні на мить, адже справжня творчість – це поняття безкінечне. Невипадково в цьому році  »»»05.08.2023

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (липень 2023). Спекотний липень, його тривожні дні протистояння рашистській агресії в різних регіонах України не змогли згасити творчу активність українських композиторів і на рідних теренах, і у світі. Особливою активністю була відзначена творча діяльність Асоціації електроакустичної музики при Національній Спілці композиторів  »»»03.07.2023

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (червень 2023). Триває жорстока навала російського агресора, але Україна незламна допоки ми всі, українці, стоїмо єдиним фронтом, кожний на своєму місці, захищаючи нашу землю, наші національні цінності, нашу нетлінну культурну спадщину, наше право жити і творити. Українські композитори та їх музика працюють на перемогу. Важливо постійно підкреслювати значення української музики у контексті світової культури, її невід’ємність від загального історичного процесу та її еталонний мистецький рівень. В цьому сенсі цікавим був задум філармонічного вечора в Києві »»»04.06.2023

УКРАЇНСЬКІ КОМПОЗИТОРИ НА КУЛЬТУРНОМУ ФРОНТІ (травень 2023). У суперскладних умовах воєнного травня, коли масовані ракетні та дронові атаки ворога відбувалися практично щоночі та вдень, українські митці разом з усією Україною незламно тримають свій культурний фронт. Постійну підтримку українській культурі, українській музиці надає Європа, яка продовжує відкривати  »»»Всі новини »

КАЛУСТЬЯН ОЛЕКСАНДР ВАРТКЕСОВИЧ

композитор

  

Преса, відгуки | Творчий доробок | Твори МР3 (фрагменти) | Видання | Дискографія

 

Народився 6 липня 1947 року у Львові. Закінчив композиторський факультет Львівської державної консерваторії ім. М.Лисенка (1972, кл. проф. Р.Сімовича), аспірантуру Київської державної консерваторії ім. П.Чайковського (1978, кл. проф. А.Коломійця). З 1974 року - викладач кафедри теорії музики (з 1978 - старший викладач кафедри композиції та інструментовки) Львівської державної консерваторії ім. М.Лисенка. З 1987 - старший викладач і завідувач кафедри історії, теорії музики та загального фортепіано Рівненського державного інституту культури, член Вченої ради, голова художньої ради інституту. З 1991 - доцент кафедри історії, теорії музики та методики музичного виховання Рівненського державного педагогічного інституту. З 1998 - завідувач кафедри естрадної музики Рівненського державного гуманітарного університету. Член Спілки композиторів України (1991). Заслужений діяч мистецтв України (1996). Професор (2001).

Понад п'ятнадцять років творчої праці О.Калустьяна пов'язано зі Львовом. Це - період становлення та самовизначення композитора, формування сфери головних інтересів та напрямків діяльності. Одним із таких стала робота О.Калустьяна у музично-театральному жанрі. Перший значний успіх композитору принесла музика до спектаклю "Суд пам'яті" (сценарій М.Петренка), написана на замовлення Львівського академічного музично-драматичного театру ім. М.Заньковецької (вистава була показана на гастролях, екранізована УТ, вокально-симфонічна картина, написана на основі музики до спектаклю, виконувалася симфонічним оркестром Львівської державної філармонії (дир. І.Сімович). Одночасно з'явився ряд резонансних творів у камерно-інструментальному та пісенному жанрах. Серед таких - соната для фортепіано, що зайняла чільне місце у репертуарі Ю.Боня, соната для віолончелі й фортепіано, відома у виконанні Х.Колесси, а також - "Балада про солдатів Брестської фортеці", пісня-романс "Моя земля" тощо.

У 1987 році, прийнявши пропозицію обійняти посаду завідувача кафедри історії, теорії музики та загального фортепіано Рівненського державного інституту культури, О.Калустьян переїхав до Рівного. Розпочався період творчої зрілості митця, відзначений звертанням до жанрів мюзикла, хорового концерту, естрадної пісні. Написані на початку рівненського періоду мюзикли "Фрак для доцента", "Мана", "Операція ліквідація", поставлені Рівненським обласним музично-драматичним театром ім. М.Островського та Рівненським обласним театром ляльок, стали узагальненням характерних рис стилю композитора.

У середині 1990-х творча співпраця з лауреатом конкурсу ім. М.Леонтовича камерним хором "Воскресіння" Рівненської державної філармонії (кер. засл. діяч мист. України О.Тарасенко) надихнула О.Калустьяна на роботу у хоровому жанрі. Так були написані духовні та світські твори: "Молитва за Україну", "Пасхальна увертюра" та "У перетику ходила" для хору a cappella. Тоді ж, використовуючи інтонаційні звороти стрілецьких пісень, композитор створив триптих "Спогади" (викон. засл. арт. України Я.Кульчинським).

Починаючи з 1980-х, твори О.Калустьяна виходять у широке концертне життя. Йдеться, у першу чергу, про авторські концерти в м.Рівному, на яких були представлені камерно-інструментальний та вокально-симфонічний доробки композитора. Серед виконавців - лауреат Всеукраїнського конкурсу вокалістів Т.Івченко, лауреат Міжнародного конкурсу вокалістів М.Фарина, Камерний ансамбль солістів Рівненської державної філармонії. Водночас твори О.Калустьяна стають "обов'язковими" у програмах звітних концертах художніх колективів РДІК та РДПІ, симфонічного оркестру та Ансамблю ударних інструментів РДМУ, неодноразово звучать і записуються на Радіо ("Нова хвиля", "Промінь").

Невід'ємною складовою багаторічної творчої праці О.Калустьяна стала педагогічно-методична діяльність. Він - автор ряду учбових інновацій, заснованих на модульних принципах формування інформаційного матеріалу, значних здобутків у питаннях вивчення народної творчості та національної музичної культури. Він - автор спецкурсу "Сучасні тенденції музичної мови в системі шкільного педагогічного репертуару", засновник експериментального класу композиції у ДМШ № 1 м. Рівне. Серед учнів О.Калустьяна - народні артисти України Н.Свобода, В.Зінкевич, І.Білозір, заслужені артисти України О.Громиш, А.Маренич, учасники лауреата "Червоної рути" гурту "Чорні черешні", відомі естрадні співачки А.Опейда, Н.Ягунова (Каріна Плай).

Преса, відгуки | Творчий доробок | Твори МР3 (фрагменти) | Видання | Дискографія

 

Контакти:

Калустьян Олександр Варткесович
вул. Тополева, 76а/12,
33022 Рівне,
Україна,
Teл. +38(050) 784-53-31